Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
40 PARA…
M. YILMAZ PİR

M. YILMAZ PİR

40 PARA…

31 Temmuz 2018 - 18:38 - Güncelleme: 31 Temmuz 2018 - 18:40

29 Ekim 1923'te Cumhuriyet ilan edildiği tarihte İstanbul'daki tramvay ulaşım hizmetleri hala bir İngiliz şirketi tarafından veriliyordu. Kısa zaman sonra İstanbul Cumhuriyet valiliğince bu şirkete Cumhuriyet yasalarını kabul edecekseniz hizmetinize devam ediniz. Aksi halde Türkiye Cumhuriyetini terk ediniz diye sert bir Ültimatom verildi.

  İngiliz ulaşım şirketi bu Ültimatomu aynen kabul etti ve kaldı.

    Tramvay biletleri valilikçe tam ve yarım bilet diye ikiye sınıflandırıldı. Yarım biletler, belediyeden vesika alan öğrencilere, yaşlılara ve işsizlere uygulanacaktı.

     İngiliz ulaşım şirketi valiliğin bu tebliğini dikkate almadı. Hiçbir şey olmamışçasına tam bilet uygulamasına devam etti. Ancak; Cumhuriyet bilincine eren o günün Üniversite öğrencileri duruma isyan ettiler. Şirket çalışanları ile Üniversite öğrencileri arasında arbede çıktı. Yaralananlar oldu.

   Tam bilet 80 paraydı. Yarım bilet 40 para olacaktı.

    O olayda zabıtalarda şirket yanlılarıyla bir olup 40 paralık zavallıları dövdüler. O olaydan sonra da halk arasında hükmü olmayan zavallılara; ‘’ Senin ne hükmün var? 40 paralık adamsın’’ deyimi moda oldu. 40 para etmezsin tabiri dillere pelesenk oldu.

   Tarihin derinliklerinde bataklıktan çiçek doğar, hep bu kırk paralık insanlar yatar.  Onların içten gelen isyanları muktedirlerce önce önemsenmez. Ama Yıllar Sonra haksızlıklar birikerek çözüm için kanun yapıcıların önüne konur.

    40 paralık köle Spartaküs köleliğe başkaldırmasaydı kölelik biter miydi?

janne Darc yakılmasaydı Rönesans yaşanır mıydı?

   Hayat dinamiğinde ki ileriye dönük değişikliklerin tamamı, dilde düşük ama gönül de büyük 40 paralık insanların yaşam öyküleridir.

                                                                                                        M.YILMAZ PİR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar