perili şiirler.

Cihat DÜNDAR, genç yazar Eslem Demir ile sizin için konuştu. Şiir Perisi isimli kitabı üzerine değerlendirmelerde bulunan Demir, salgının kendisini nasıl etkilediği sorusuna şöyle yanıt verdi: “ Benim için bir faciaydı. “ Yazarken etrafında yaşananlardan etkilendiğini ve hayal gücünü hakkıyla kullandığını öğrendiğimiz Eslem Demir, kitabı ile ilgili bilinmeyenleri anlattı. Yeni çalışmalarından söz etti ve bir itirafta bulundu: “ Şiir perisi bir çocuğun kalbinde oluşan büyük bir yara. “

perili şiirler.
23 Temmuz 2021 - 13:39 - Güncelleme: 23 Temmuz 2021 - 17:33
Öncelikle sizi tanımak isteriz. Eslem Demir kimdir?
1 Mayıs 1999 yılında İstanbul’da doğdum. Aslen Tokat Niksar’lıyım. Annem, babam ve kız kardeşimle beraber yaşıyorum. Ailenin en büyük çocuğuyum. Çocuk Gelişimi mezunuyum. Çocukluğumdan beridir yazmayı çok seviyorum.

Yazarlık hayatınız nasıl başladı? Size öncülük eden bir isim var mı?
Yazarlık hayatım çok küçükken başladı. Yaklaşık 10-11 yaşlarında yazmaya başladım. İlk olarak şiirle başlamıştım.  Beğeni görmeye başlayınca da kendimi biraz daha ilerlettim. Hikâye ve roman yazılarına da başladım. Yaşın küçük olunca her olumsuz eleştiri de biraz daha kırılıyor o çocuk kalbin. Olumlu eleştirilerin yanında olumsuz eleştiriler ağır basınca bir süre ara verdim yazmaya. O yazmadığım geçen zaman diliminde duygularım, düşüncelerim ağır bastığında tekrardan kalemimi elime almam gerektiğini düşündüm. Kalemim yüreğim oldu, sayfalara tek tek beni anlattı aslında. Bu yazdığım süreç boyunca kimseyi örnek almadım. Sadece dört kıta arasında oluşan bir şiir oluşturmak değil de kendi tarzımla, kendi yazım biçimimle farklı bir şiir tarzı oluşturmak istedim. Attila İlhan, Nazım Hikmet, ve Özdemir Asaf gibi bir çok şair de beni kendilerine hayran bırakmıştır.

Yazarken nelerden etkilenirsiniz?
Aslında insan yazarken kendi etrafında oluşan unsurlardan etkileniyor. Örneğin insanın geçmişi, duyguları, düşünceleri, şuanı ve gelecek düşüncesi çok etkiliyor.  En çokta bir insanın yazması eşittir hayal gücü demek. Bu da kuvvetliyse eğer seni kimse durduramıyor. Sonra bir bakıyorsun kelimeler tek tek dökülmüş satırlarına.

Şiir Perisi isimli eserinizden bahseder misiniz? 
Şiir perisi benim çocukluk hayalim. Geçmişin birikmişlerini, hayal kırıklıklarını topladığım bir bütün aslında. Şiir perisi  bir çocuğun kalbinde oluşan büyük bir yara. İyileştirmesini bile bilmediği zamanlarda kendi içinde kaybolmuş, hayalle gerçeği, yalanla doğruyu ayırmaya çalışan ve sonunda o yaralarını kalemiyle kapatmaya çalışan bir çocuk.

Şiir Perisi isimli eserinizin ismi nerden geliyor?
Küçükken bütün şiirlerimi yazdığım meşhur bir şiir defterim vardı. Rengi pembe ve kareliydi. Defterin karelerini kullanarak şiir perisi yazmıştım. Çocuktum neden öyle bir isim yazdığımı hatırlamıyorum. O gün ne yazdıysam bugün de kalbimden geçen o ismi kullandım ve sonuç olarak şiir perisi oluştu.

Şiir Perisi isimli kitabınızı okur gözüyle yorumlar mısınız?
Kitap henüz çok yeni ve bu yüzden herhangi bir okur yorumu almadım. Kitabımı kimin daha çok sevdiğini veya kimin elinin tersiyle ittiğini bilemem.

Şiir Perisi isimli kitabınızın vermek istediği mesaj nedir?
Kitabım şiir kitabı olduğundan dolayı herkesin kalbinde oluşan kırgınlıkları anlatıyor. Biraz sevinç, biraz üzüntü, biraz da hayal kırıklığı.

Yeni çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir romanım var. Daha çok başlarındayım. Kitabı bitirme konusunda acele etmek istemiyorum. Daha iyi bir yazı tekniği oluşturana kadar yavaş ilerleteceğim. Kitabımı takip etmek isteyenler Wattpad veya Edebiyatist uygulamalarından Sevda Masalı yazarak bulabilirler. Romanın içeriği ise bir çocuğun hayatı. İkinci bir çalışmam ise yine çocuklara yönelik bir hikâye kitabı yazmak. Çocuklara doğa ve hayvan sevgisini kazandırmak için bir kitap yazmayı düşündüm. Umarım bu kitap çocuklarımıza bir farkındalık oluşturur. Doğasını ve doğasında yaşayan canlılara saygı duyan, onları seven bir nesil oluşur. Doğa güzelleşirse insanlıkta güzelleşir.

Covid 19 salgını sizi nasıl etkiledi?
Kitabın basımı yasaklara denk gelmişti ve bu benim için bir faciaydı. Çünkü ilk kitap ve ilk heyecandı. Zaten yerinde duramıyorsun bir de üzerine pandemi ve yasaklar girince daha çok bunalmıştım. Bunun dışında şuan da çok fazla bir etkisi olmadı.
 
Bu haber 915 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Serkan idaçlı
    3 ay önce
    Yolun açık ve aydın olsun.Basarilar diliyorum Eslem hanim.Ilk firsatta kitabı alıp okumak isterim nasip olursa...