Erdal GÖKMEN

Erdal GÖKMEN


KARDELEN İLE HERCAİ

12 Haziran 2018 - 13:31

Uzun yıllar önce birbirine âşık iki Kır çiçeği gelecek bahara açmamak; onun yerine kışın kar yağdığında açmak ve sadece kendilerinin kar çiçeği olarak anılmak ve tarihe geçmek üzere anlaşmışlar. Ancak bir tanesi sözünü tutmamış. Ertesi bahar yine açmış. Sözünü tutan Kır çiçeği, kışı beklemiş ve dondurucu kar soğuğunda toprağı, kar’ı ve buzu delerek ilk kez kışın açmış. İnsanlar kar’ı , buzu kışın delip açan çiçeğe << Kardelen>> kendisini aldatıp, hemen ertesi bahar açan sevgilisine de <> adını takmışlar.
    Hercai kelimesi; aldatan, sözünde durmayan, dönek anlamında lügatte yerini almış. Dünya siyaseti ilerledikçe sözünde durmayan siyasi hercailer de çoğalmış. Siyasi tarihin en büyük hercaisi, kendisini evlatlık olarak alan, yetiştiren, sonra da düşmanla işbirliği yapıp babası Sezar’ı sırtından bıçaklayan Brütüs’tür!
   Hercai siyasetçilerin tarih sahnesinde çetelesi tutulmadığı gibi, istatistiği de yapılmamıştır. Toplum bilinci bir tarihçinin, hercai siyasetçilerin dünya genelinde ki kronolojik bir çalışma yapması, insanlık adına çok fayda sağlayacaktır.
   İdealist siyasetçi hercai davranamaz..
   Örneğin; Mustafa Kemal!
Mustafa Kemal idealleri yolunda yürürken kervana katılan İsmet İnönü, Rauf Orbay, Fevzi Çakmak, Salih Omurtak, Mustafa Muğlalı ve daha birçok yol arkadaşına asla hercai davranmıştır.
    Eğer bir tanesine hercai davransaydı, belki de Türkiye Cumhuriyeti Tarih sahnesinde yerini alamazdı.
    Ülkemizde ki siyasi parti liderlerinin, ilk yola çıktıkları dava arkadaşlarını her seçim döneminde, toprağa çürük tohum eken çiftçi gibi eke eke yürüdüklerini görmek, insana durmaksızın Kardelen ile sevgilisi Hercai hikâyesini hatırlatıyor..
                                                                                        Selam ve Saygılarımızla,

Bu yazı 477 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum