Ercan Akpınar

Ercan Akpınar

Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği

KOVİD 19, NAMI DİGER KORONA VE SAĞLIKÇILAR..

14 Ağustos 2020 - 10:48

Alkışlanan, minnet duyulan, hakkı ödenemez denilen, dualar edilen;SAĞLIKÇILARIMIZ.

Kafaları dağıtılan, dişleri kırılan,  küfredilen, horlanan haketmiş denilen;SAĞLIKÇILARIMIZ.

Namıdiger KORONA' nın( COVİD 19)  çıktığı ilk günlerden beri gece gündüz demeden, ana-baba-eş-evlat demeden,yemeden içmeden kendi canlarını hiçe sayarak suratlarındaki maske izlerine aldırış etmeyen, giydikleri forma duştan çıkmış gibi terden gözükmeyip renk değişteren
SAĞLIKÇILARIMIZ.

Bu korkulu süreç devam ederken okullarda, kreşlerde eğitim 16-22 Mart 2020 tarihinden itibaren önce aralıklı, sonra tamamen kapatılırken evlatlarını verecek bakıcı bile bulamayıp evde tek başlarına bırakan; SAĞLIKÇILARIMIZ.

13 Ocak 2020'de Bulaşıcı hastalık olarak tanımlanan, yaşlılar ile yüksek tansiyonu, kalp ve diyabet gibi kronik hastalıkları olanlarda ölümcül sonuçlara yol açabilen, ateş, öksürük ve nefes almakta zorluk şeklindeki solunum yolu belirtileri geliştiren, kaslarda eklemlerde şiddetli ağrı, bazen ishal öyküsüyle kendini gösteren, KORONA.

Hergün onlarca can alan, bazılarını cihaza bağlatan bir nefesin kıymetini anlatan, kimilerinin kimsesizler gibi son yolculuğuna sebep olan, kimilerinin korkulu rüyası,kimilerinin komik videolarında serenat edilen konu başlığı...KORONA.

Gündemden düşmeyen, skor tahtasında marifetleri takip edilen (vaka sayısı, ölen,entübe sayısı vs.), algımızı normelleştirerek skor tahtasındaki kayıplarımızı canımızdan bir parça değilde sanki elma armut sayısı gibi "Ohhh şükür 20 nin altında ölü sayısı" dedirtten...KORONA.

Başlarda helal olsun Bakanımıza dedirtten, ilk kez özlenen siyaset birliğini sağlayarak taktir toplatan,
Dört gözle akşam sofralarımızda topluca yemek yerken haber programı takibi yaptıran, her ne kadar korksak da endişelensek de evlerimizde evlatlarımızla, ebeveynlerimizle iletişim kurmamızın ilk adımını atmamızı sağlayan...KORONA.

Maske, sosyal mesafe, hijyen dostluğunu pekiştirmeye çalışan, tuvalletten sonra bile yıkamaya erindiğimiz el yıkama alışkanlığımızı bizlere yeniden kazandıran, marketlerde alışverişten sonra domatesi bile sabunlamamızı sağlayan, KORONA

Peki şimdi ne oldu?
Haberler takip edilmez oldu,1.dalga gitti, 2.dalga için tahmini sonbahar olacak gibi medyumluk yapanlar oldu. Ekonomo, kredi, altın derken,
düğün dernek işleri yarım takılan burnu içine  almayan maskelerle halay çekilir oldu. Plajlar, sahiller, oteller tatilcilerle doldu.
Ülkemizin güzel bayanları; evde geçirdikleri süreçte  kişisel bakımdan yoksun kalmalarının acısını hastanelerde ya da güzellik merkezlerinde; botox, kaş dizanynı, kalıcı makyaj, manikür-pedikür, akapunktur vs lerle ekonomimize ve göz zevkimize katkı için yarışır oldu.
Market kapılarında el dezenfektan stantlarındaki dezenfektan yenilenmez yada suyla doldurulur oldu. Kafelerde, restorantlar da masalarda yer bulunmaz oldu. 
KORONAYA NE OLDU?
Olduğu yerde duruyor.
Ama sadece reytingini kaybetti, skor tabelesında marifetleri bile tam olarak yazılmaz oldu.
OLAN KİME OLDU?
Dayak yemesi hak görülen ,iki alkışla kandırılarak vadedilen 3 ay ek ödemesi bile tam verilmeyen, ana-baba-eş-evlat yüzü görmeyen, izinleri iptal edilen, çoğunlukla maske-eldiven bulamayan, kan ter içinde duş yapmış gibi olan, maskeden suratındaki yara izini derinleştiren, çocukları evde ev kazaları geçirirken, hatta apandisti patlama riski varken telefonla taksi gönderen( ambulans meşgul edilmesin), her geçen gün hasta sayısı artsın, gelir artsın mantığında olan koltuk korkusu ve yalakalık hat safada amirlerinin mobinglerine maruz kalan, mesaideyken yemeğini bile nerde yiyecegi sorun haline gelen (yok yemekhanede,yok pakette serviste, yok olmadı paketi yemekhaneden imzayla al nerde zıkkımlanırsan zıkkımlan vb.... /Yemek dediysek; Bim'in 3 adet Kadınbudu köftesi, bir avuç çorba, bir dilim kek yada iki kaşık salata..), artan pozitif hasta sayısıyla test vermesi engellenen, şüpheli şüpheli çalıştırılacak eleman yok mantığıyla raporu iptal edilen, yüksek riski olmasına rağmen eve gönderilirken bile iznin konumu açısından sorun yaşayanlara(rapor mu, senelik izin mi?) oldu.

HAYDİ BİLİN BAKALIM KİM BUNLAR?

ALKIŞLARLAAAAAAAAAAA ( Kİ HEMEN MUTLU OLURLAR, GEVŞER MESLEK AŞKIYLA MOTİVE OLURLAR) 
KARŞINIZ DA SAĞLIKÇILARIMIZZZZZ.

Ercan AKPINAR

Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Genel Bşk.

Bu yazı 10639 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum