Ercan Akpınar

Ercan Akpınar

Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği

KIYMAYIN YARINLARIMIZA;

01 Nisan 2021 - 11:44

Tam bir yıldır rüyamızda bile görsek hayra yormayacağımız bir salgının içindeyiz. Sayısını bile duymak istemediğimiz evlatlar, anneler, babalar, eşler, arkadaşlar, akrabalar kaybedildi. Hatta bu yetmezmiş gibi son nefeslerinde ne gidip helallik alındı, ne de son görevimiz olan cenazelerinde bulunabildik. Yürek yangınımıza gözyaşlarımızı ekleyip Allah rahmet eylesin diyebildik sadece. Nice hayatlar nice hayaller, nice yaşanmamışlıklarla beraber anıları da toprağa gömdük hiç beklemediğimiz zamanda…. Bir zamanlar şikayet ettiğimiz düğün,toplantı, okul, iş, doğum günü, asker uğurlama gibi  v.s. merasimlerimizin bizi ayakta tuttuğunu hayatımızda tarif edilemeyecek önem arz ettiğini kaybettiğimizde anladık. Özgürce yürüyüş yapmanın, arkadaşımıza, annemize babamıza evladımıza doya doya sarılmanın, kahkahalar atıp nefes nefese sohbet etmenin önemini  anlamış hatta hasretle yaşayacağımız güzel günlerin özlemini iple çekmekteyiz.

2021 yılına umutla girdik, tüm kaybetmişliklerimize rağmen… Aşı bulunmuş yasaklarla beraber vakalar azalmış “ Evet işte o gün bu gündür dediğimiz ve artık bitti maskesiz günler bizi bekliyor diye” yoğun bakım hastalarını hatirlayarak  gözyaşları içinde Rabbimize  sayısız hamd etmiştik. Sağlıkçılarimiz çok yoruldu, çok yıprandı ayakta duracak halleri  yokken hastalarının iyi olacağı umudu vardı içlerinde… Taa ki Uludağ’da ki tatilcilerin maske-mesafe olmayan partiler yaptığını medyadan duyup  “EYVAH” başladığımız yere geri dönüyoruz diyene kadar. Arkasından  düğünler, villalarda yapılan partiler, maske, mesafe yine yok, 81 ilden kongreye ve kurultaya  gelen konvoylara şahit olduk.  Bununla da kalınmadı çünkü esnaf iflasın eşiğine gelmişti, zor durumdaydı madem aşı geldi haydi gevşetelim yasakları diyerek 01 Mart 2021 tarihinde yeniden açıldı her yer..sabahına doluydu kafeler. Sağlıkçılar yeniden  başladı koşturmaya…vakalar, vakalar, vakalar… üstelik Mutasyona uğramış virüs görülmeye başladı kimisi İngiltere varyantı, kimi Brezilya, kimi Güney Afrika daha bilinmedik kaç türü… Yine doldu hastaneler, nefes alamıyorum diyenler bu defa okul çocukları ortaöğretim çocuklarının pozitifliğinin onaylanmaya başlandığı bildirildi. Mutasyona uğramış virüs bulaşmış öğretmenlere de çocuklara da…uzaktan eğitim bu zaman kadar getirilmisken iki taraflı özveriyle eğitime devam edilmeye çalışılırken, neden çocuklarımız ve öğretmenlerimiz mutasyonlu virüse kurban ediliyor buna anlam vermiş değiliz. 

  29 Mart 2021 tarihinde 58 ilimizin yüksek risk statüsü aldığı belirtilirken ve tedbirlere  kurallara uyulması istenirken İl Umumi Hıfzıssıhha kararıyla eğitimin valiliklere bırakıldığı ifade edildikten sonra illerde haftada iki gün yüzyüze eğitime devam edilmesi kararı açıklandı.  Yüz yüze eğitim kararını almadan önce sevdiklerini evlatlarını kaybetmiş ailelere sorsalardı ne cevap alırlardı. Aynı acılar yaşansın diyemi daha yüzünde maskesini taşımasını bilmeyen “aaaa senin masken çok güzelmiş” deyip maske değiştiren, el hijyenine dikkat etmeyen, nefes alamadığından maskesini çenesinin altında tutan çocukları ve ergenlerle yüz yüze eğitime başlandı.  Haberi alan veliler bu karara karşı çıksa da çocuklarının bunaldığından, laf dinletemediklerinden  dert yanıyorlar.

Ayrıca hepimizin haber ve medyadan, makalelerden takip ettiğimiz kadarıyla erkek çocuklarında covid19 ve mutant türlerine yakalanılması halinde testislere zarar verdiği ve kısırlığa yol açtığı yazmakta ispatlı vakalarla..Kalp zarına zarar verdiği ve ileriki yaşantılarında çocukları çok etkileyeceğinden bahsedip   aileler uyarılmıştı “aman DİKKAT” diye. Prof.Dr Mehmet Ceyhan hoca tarafından Covid 19 geçiren çocuklarda virüsün bağışıklık sistemini tetiklemesi üzerine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları kliniğine müracaat eden hastalarda  MIS-C  yani “multisistem inflamatuvar sendromunun” 62 çocukta vaka olarak tanımlandığı ve tedavi ettikleri beyan edilmekte.. Yoğun bakımda çalışan sağlıkçı arkadaşlar; yoğun bakım ünitelerinde çocuk sayılarının arttığı ve bu dönemi ağır geçirdikleri, tedavi edilseler bile bazı çocuklarda çoklu organ yetmezliğine neden olduğunu belirtiyorken,  sorarım sayın yetkililere; henüz mutasyon ve virüsün yan etkileri çok kısa sürede çıktığı öldürmese de süründürdüğü, sekel bıraktığı söylenilmesine vaka, ölüm ve ağır hasta sayılarının gün ve gün artmasına rağmen çocuklarımız uzaktan eğitime devam etmeli. NÜFUSUN ÇOĞUNLUĞU AŞILANIP BAĞIŞIKLANANA, VAKALAR AZALANA KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇMEMELİYİZ …..
              Ercan Akpınar 
Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Genel Başkanı

Bu yazı 1454 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum