Ercan Akpınar

Ercan Akpınar

Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği

HEYY İNSAN .

01 Ocak 2022 - 11:48 - Güncelleme: 02 Ocak 2022 - 12:51

Zariyat suresi; 56- Ben cinleri ve insanları, başka değil, sırf bana kulluk etsinler diye yarattım. 57- Onlardan bir rızık istemiyorumki, beni doyurmalarınıda istiyor değilim. 58- Şüphesiz rızkı veren, sarsılmaz gücün sahibi yalnızca Allah’tır.
   
  Bu ayetlerden anlaşılacağı üzere, insanları ve cinleri diğer canlılardan ayıran en önemli özellik Allah’a iman etmeleri, onu tanımaları, ve gereğince ibadet etmeleridir. Bu ayetlerlerden anladığımız; “insanın bu dünyaya gönderilmesinin hikmeti ve gayesi halık-ı kainatı( kainatın yaratıcısını) tanımak ve ona iman edip, ibadet etmektir. Ve insanın yaratılış vazifesi ve boynunun borcu Allahı tanımak ve iman etmektir. İyice inanmak, ve şüphesiz bilmekle vücudunu ve birliğini tasdik etmektir”. Bu ayetlerdeki kulluk ve ibadet anlayışı, sadece namaz kılmak gibi farzları yerine getirmek demek değildir. Elbetteki ibadetler insan ve cinlerin boynunun borcudur. Ancak, Rabbimizi tanımak ve gerçek manada kulluk etmek, Rabbimizi görür gibi, O’da bizi görüyor gibi ibadet etmek demektir. Kuran’ ı Kerim’in bir çok ayetinde akıldan bahsetmektedir. Aklınızı kullanın, aklınızla kainatın harikalarına bakın, Rabbimizin zerrattan seyyarata kadar, yani zerrelerden yıldızlara, Samanyolu galaksisi gibi 200 milyar galaksilere bakın. Her galaksideki 200 milyar yıldızlara bakın….

    Bunları direksiz durduran, yakıt malzemelerini aksatmadan tedarik eden, ve kainat boşluğunda intizam ve nizamla döndüren Rabbinizin kudretinin haşmetine bakın. Çevremizde gözle goremeyecegimiz mikroskobik canlılar var suda, havada, toprakta yaşayabilen kimi faydalı kimi zararlı tek hücreli canlılar. Allah’a akılla bakınki, haşmetini ve nizamını görünki, gerçek manada ibadet ve kulluk edin demektir. İnsanı kâmil in yaratılış harikasına akılla bakın , Rabbimizin büyüklüğü ve sonsuz ilmi karşısında isteyerek ve bilerek secde etmej, gerçek ibadet ve kulluk etmek demektir.  İnsan Allah’ın yeryüzündeki halifesi olduğuna göre, bizlerinde Rabbimizin kainattaki harika eserlerini görüp, iman ederek ibadet etmemiz gerekiyor                          

                 Ercan Akpınar
Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Genel Başkanı

Bu yazı 579 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum