Ercan Akpınar

Ercan Akpınar

Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği

GÜNÜMÜZDE VE GELECEKTE SALGINLARIN ETKİLERİ.

30 Mart 2020 - 13:53 - Güncelleme: 08 Nisan 2020 - 00:11

Öyle bir zamandayız ki günlük programların uygulanmadığı, zoraki eve kapandığımız bir dönem. En son yazım “Corona Virüsten Sonra” idi.  Yeni yazım için hazırlık yaparken Corona Virüs ile ilgili değinmediğim konular takıldı aklıma. Dünyada neler yapılıyor? Mesela 17 yıl önce SARS virüsü (ki o da Çin’de çıkıp dünyaya yayılmıştı)  ortaya çıktığında ABD kendine biçtiği dünya jandarması rolünü üstlenip virüsün yayılmasına engel olacak çalışmalar yapmıştı. Fakat bugün aynı ABD kesinlikle böyle bir liderliğe soyunmuyor. Kendi menfaatlerinin dünya menfaatlerinden üstün olduğunu düşünüyor. Yine bu zamanda İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu İsrail Güvenlik Ajansına, normalde teröristleri izlemek üzere tasarlanmış gözlem teknolojisini kullanma yetkisini  Corona virüs hastalarını izlemek için verdi. İlgili parlemento alt komitesi tedbiri onaylamayı reddettiğinde bunu bir olağanüstü hal kararı ile kabul ettirdi. 

     Son yıllarda hem hükümetler hem şirketler insanları izlemek, izlerken manipüle etmek için her geçen gün gelişmiş teknolojiler kullanıyor. Salgın  dikkatli olmazsak, popülasyonda meydana gelen olaylara ait verilerin toplanması, yönetilmesi, analiz edilmesi ve raporlanması sürecinde  önemli bir dönüm noktası olabilir. Çünkü şimdiye kadar bu uygulamaları reddeden ülkelerde bile KİTLESEL GÖZETİM ARAÇLARI’nın konuşlandırılması nasıl normalleşiyor ise bu durum kişiler ile ilgili gözetim tedbirinin kişilerin cilt altı verilerine ulaşma sürecine bir geçiş anlamına gelebilir. Şimdiye kadar parmağımız akıllı telefonumuzun ekranına dokunduğunda sadece bilgiye ulaşma amaçlıydı (bulunduğumuz konum, iletişim bilgimiz, mesajlarımız, ilgi alanlarımız, aile ve arkadaş bilgileri vb.)  yeni dönemde hükümetler ve büyük şirketler bilginin yanı sıra vücut sıcaklığımız ve kan basıncımızı da bilmek isteyecek. Cep telefonları ile yapacakları kontroller ile sosyal, siyasal ve ekonomik anlamda tüm gücü ellerinde toplamak istiyorlar. 

      Dünyanın Corona virüs ile beraber acilen bir küresel plana ihtiyacı var düşüncesindeyim. Amaç gücü elinde toplamak için çalışmaktan önce bu salgın gibi ortaya çıkacak tehdit durumlarında global anlamda bilgi paylaşımı, teçhizat paylaşımı ve personel takviyesi için oluşturulmuş acil durum planları uygulama prosedürleri oluşturulup onaylanmalı. Hükümetler dokunulmazlık seçimi ile hem krizi uzatır hem felaketin büyümesine sebep olur, ancak seçim küresel dayanışma olursa şu andaki pandemi ve gelecekte oluşabilecek salgın ve krizlere karşı önlem alınmış olur böylesi kayıplar yaşanmaz.. 

            Ercan Akpınar 
Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Genel Başkanı

Bu yazı 628defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum