Ercan Akpınar

Ercan Akpınar

Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği

AZERBAYCAN – ERMENİSTAN GERİLİMİNE DAİR BASIN BİLDİRİSİ.

29 Eylül 2020 - 12:38

Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği (DÜÇGED) olarak Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gelişmeleri endişeyle izliyoruz. Belirtmek istiyoruz ki; gerek tüzel kişiliğimiz adına gerekse yönetim kurulunda her bir birey adına Can Azerbaycan’ın koşulsuz ve şartsız destekçisiyiz.
 Azerbaycan Respublikası bizim için herhangi bir ülke ya da komşu değil, Türkiye Cumhuriyetinden ayrı görmediğimiz bir diğer vatanımızdır. Bir millet iki devlet olarak özetlenebilecek bu düstur sadece Azerbaycan ya da Türkiye’de değil, bütün Dünya’da kabul görmüştür. Bunun bilincinde olan nice habis niyetli kurum, kişi ya da ülke Türkiye’nin canını yakmak için Azerbaycan’a, Azerbaycan’ı acıtmak için Türkiye’ye saldırabilmektedir. Bazen bu saldırılar perde arkasından koordine edilen maşalarla yapılmaktadır. Ne yazık ki Ermenistan Cumhuriyeti; Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesini yasa dışı işgal etmekle yetinmiyor, üstüne bölgesel / küresel barış ve güvenliği tehdit eden fiiller yapmaktan da çekinmiyor. Bu eylemlerin Ermenistan’ın kendi gücüyle kalkışacağı eylemler olduğuna inanmıyoruz. Ermenistan Cumhuriyeti’ni, ‘’maşa kullanma’’ stratejisi güden perde arkasındakilerin hesaplarına yararken, kendi halkına yıllardır büyük zararı dokunan bu tahriklere ve saldırgan politikalara son vermeye davet ediyoruz. Bunu sadece Türk Vatandaşı olduğumuz için değil, bölgesinde artık gerginlik değil barış isteyen ve çocuklarına dostluğun hakim olduğu bir Dünya bırakmak isteyen sağduyulu insanlar olarak yapıyoruz. Ermenistan’ın saldırgan politikalarının Ermeni Halkı da dahil kimseye yaramadığının artık anlaşılması gerektiğinin altını tekrar çizmek istiyoruz.
 Azerbaycan – Türkiye Kardeşliği daha önce bütün sınavları aştığı gibi bugünleri de daha da güçlenerek aşacaktır. Azerbaycan; ‘’ Çok işkence gördüm, çok çektirdiler. Hiçbirine yanmam da, Atatürk rozeti vardı yakamda, onu aldılar elimden. Ona yanarım’’ diyen Ebulfeyz Elçibey’in, bütün Dünya Türkiye’yi haklı olduğu davalarda dahi köşeye sıkıştırmaya çalışırken şartsız – koşulsuz destek veren Haydar Aliyev ve İlham Aliyev’in ülkesidir. Türkiye’nin, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ başta olmak üzere haklı davalarındaki tutumu da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28.09.2020 tarihinde vurguladığı üzere somut ve nettir; ‘’Bölgede Dağlık Karabağ'ın işgaliyle başlayan krize artık bir son verilmesinin vakti gelmiştir. Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmesiyle bölge yeniden barışa ve huzura kavuşacaktır.’’. Görüldüğü üzere iki ülkeyi ve tek millet olan Azerbaycan Respublikası ve Türkiye Cumhuriyeti halklarını ayrı görmek de ayırmak da imkansızdır. 
 Bu düşüncelerle DÜÇGED olarak, Azerbaycan’ın haklı davasında sonuna kadar destekçisi olduğumuzu tekrar ilan ediyor; Azerbaycan’ın varlığı için canını ortaya koyan şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Onlarca yıldır çatışma ve gerginliklerle gündem olan bölgede uzun yıllar barış ve huzurun hüküm sürmesini diliyoruz.


  Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Yönetim Kurulu

Bu yazı 9919 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum