Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Anne ve Babalar Çocuklarımızın Kişilik Haklarına ve Pedofiliye...
Ayşe GÖKMEN

Ayşe GÖKMEN

Anne ve Babalar Çocuklarımızın Kişilik Haklarına ve Pedofiliye Dikkat !!

25 Aralık 2017 - 15:06 - Güncelleme: 25 Aralık 2017 - 15:38

 

       Teşhir kelimesi sözlükte sergileme ve gösterme anlamına gelmektedir. Günümüzde sosyal medyanın yaygınlaşması da maalesef çocuk teşhirini olduğundan daha yaygın hale getirmektedir. Bu durum, ilerleyen yaşlarda şuan bebekliğini yaşayan bireylerin sosyal ve psikolojik açıdan kötü etkilenmelerine sebep olabilir. En basitinden örnek verecek olursak; hepimizin muhakkak yıkanırken veya erkeklerin sünnet olurken fotoğrafları vardır ve küçükken ailemiz tarafından çekilen bu fotoğrafların görünmesini şimdilerde pek istemeyiz. Çünkü büyüdükçe mahremiyet algımız gelişir ve bu tür fotoğrafların bize özgü olduğunu biliriz. Sosyal medya, internet çok geniş bir ağ ve yaptığımız her şey kaydedilmektedir. Çocuklarımızın birer birey olduğunu kabul edip ona göre hareket etmeliyiz. Sizler de her anınızın tanımadığınız insanlar tarafından izlenmesini istemezsiniz değil mi? Bebekler ve çocukların her anlarının internette paylaşılması kesinlikle çocuğun özel hayatını ihmal etmektir. AİLELERİN ÇOCUKLARIN KİŞİLİK HAKLARININ OLDUĞUNU BİLMESİ VE BUNA GÖRE PAYLAŞIM YAPMASI GEREKMEKTEDİR.

        2. bir hususta ise instagram keşfetimde birkaç kez denk geldiğim yeni doğan bebeklerin fotoğraflarını çeken bir hesap ve hesapta bebeğin kordonunun kesilişine kadar her şeyi yayınlanmış. Tabi oradan bile ulaşabileceğiniz daha onlarcası. Çocuğunun her anını ya da özel anlarını paylaşan instagram anneleri! İnstagram, daha kordonu kesilmemiş kanlı yenidoğanlar ve çıplak çocuklardan geçilmiyor. Bunun normal olduğunu düşünenler acaba kendilerinin açık saçık fotoğraflarını bu kadar rahat internete koyabilirler mi. Kendi bedenini sergilemeyi tercih eden bir yetişkine her türlü yaftayı vururlar ama kendileri çocuklarını bu şekilde istismar ederler!  Sizler bu fotoğrafları kendiniz silseniz dahi asla silinmeyecek olan internete yükleyip çocuğunuzun mahremiyetini sonsuza kadar ihlal etmiş olursunuz. Hastanın rızası olsa dahi bir yetişkinin hastalığına ilişkin fotoğrafların paylaşılması bile tıp etiğinde tartışmalı iken nasıl olur da yeni doğanlar bu şekilde teşhir edilebilir?

        Siz bu tür fotoğraflara baktığınızda dünya tatlısı bir bebekten öte bir şey görmezsiniz. Ben de aynı şekilde.... Fakat çok üzgünüm, pedofili diye bir şey var.

        Pedofili yetişkin bir kimsenin ergenlik öncesi çocukları veya ergenliğe yeni girmişleri cinsel açıdan çekici bulması ve cinsel eğiliminin çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip kişilere pedofil denir. O çocuk-bebek videoları ve fotoğrafları altında gezinen pedofili hastalarını da şahsınızın hayal gücüne bırakıyorum.

        Göreviniz çocuklarınızı korumak ama siz onların en kırılgan anlarını çekip internete koyabiliyorsunuz. Bu tür fotoğrafları paylaşanların, kendilerini uyaranlara çılgınca ‘’sapık pedofili, ahlaksız, çocuğa baktın tahrik mi oldun’’ çırpınışlarının son derece zavallıca olduğunu görüyorum. Emin olun o fotoğraflardan tahrik olanlar sizi uyarmaz hatta daha çok koymanız için sizleri cesaretlendirir. Ayrıca bu tür fotoğraflar sizlerin modern olduğunuzu değil medeniyetsizliğe yön tuttuğunuzun göstergesi olarak kabul edilir. Bunları eleştirenler de ‘yobaz’ değil, olsa olsa çocuk mahremiyetine önem verenlerdir.

        Elbette herkes çocuğunu paylaşacak eğlenceli anlarını ya da kıymet verdikleri anıları biriktirecek… Kriter şu olmalı: bu çocuk bir yetişkin olsaydı, bu pozu yayınlamama müsaade eder miydi? Kimsenin evladını ne kadar çok sevdiğinden asla şüphem yok ama saygı konusunda ciddi tereddütlerim var. Ben bile bazen ‘bu fotoğrafımı çok beğendim ama paylaşayım mı acaba’ diye düşünüyorum. Kim bakıyor, nasıl bakıyor, benim için ne diliyor diye soruyorum kendime.. Herkes bu fotoğraflara masum gözlerle bakmıyor. Artık bu bilince erişelim lütfen. Sen bakınca masum bir bebek görüyorsun çünkü pedofili değilsin ama başkaları bakınca her türlü kötü şeyi hayal edip düşünebilir.

        Yani çocuğun teşhir edilmemesi gereğinin iki sebebi var.

1- Çocuğun haklarının ve özel hayatının gizliliğini ihlal ediyor.

2- Pedofili hastaları internette cirit atarken bu fotoğraflar önlerine altın tepsiyle sunulmuş oluyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar