YAZARKEN BENİ HAYATIM ETKİLER.

Cihat DÜNDAR, genç yazar Halime Gülbahar ile sizin için konuştu. Son Haykırış isimli kitabı üzerine değerlendirmelerde bulunan Gülbahar, salgının kendisini nasıl etkilediği sorusuna şöyle yanıt verdi: Toplumsal olarak bu süreci bayağı zor geçiyoruz. Son Haykırış kitabında hiçbir kadının yalnız olmadığı mesajını veren Gülbahar okurlarına yeni kitap müjdesini verdi ve bir itirafta bulundu: matematik dersinde sınav sonuçları açıklanırken şiir yazmaya başladım.

YAZARKEN BENİ HAYATIM ETKİLER.
27 Nisan 2021 - 01:50
Öncelikle sizi tanımak isterim Halime Gülbahar kimdir?
12 Mayıs 2000 Trabzon Şalpazarı Ağasar ilçesinde doğdum. İlçemin köyünde yaşıyorum. İlkokul ve ortaokulu köy okulunda, liseyi ise ilçemin okulunda okudum.  Ağasar ne demek deyince şimdi tabi o da sorulur ister istemez. Şalpazarı Ağasar, bizler Çepni Türkleriyiz. Orta Asya göçmeniyiz. Çepni kelime anlamıyla; düşmanla savaşan, mert, yiğit, asi, cesur anlamlarını taşır. Çepniler Oğuz 24 boyundan Üç Oklar grubundan Gök Han soyundanız. Düşman görünce savaşmayı seven bizler Anadolu'nun Türkleşmesinde de büyük rol oynadık.

Yazarlık hayatınız nasıl başladı? Size öncülük eden bir isim var mı?
Öncelikle şunu söyleyeyim bana öncelik eden yok. Ben yazarlık hayatıma 13 yaşımda ortaokulda matematik dersinde sınav sonuçları açıklanırken birden aklıma şiir yazmak gelince başladım yazmaya.  O zaman tabi içimde çok doluydu. Dolu olunca bir bir  yazmaya başlamıştım. Bana bu yeteneği veren Rabbime de şükürler olsun.

Yazarken nelerden etkilendiniz?
Yazarken aslında kendi hayatımdan daha çok etkileniyorum. Biraz da toplumun gidişatından etkileniyorum bir nevi.

Son Haykırış kitabınızdan biraz bahseder misiniz?
Şiirimin içinde toplam 86 şiirim bulunmaktadır. Konusu ise tamamen kurgu olup bir kadının çektiği aşk acısını anlatıyor. Bunu yazarken tabi kadınlarımızın içinden geçenleri anlatmaya çalıştım şiirlerimde.

Son Haykırış İsimli eserinizin ismi nereden geliyor?
İsmi bir kadının çığlığını duyurmak isteyip duyuramayıp içinden seslenişinden geliyor.
Son kez şiirlerinde haykırıyor.

Son Haykırış isimli kitabınızı okur gözüyle yorumlar mısınız?
Ben piyasaya yeni çıktığım için herhangi bir yorum gelmedi. Ama şöyle diyebilirim, bir kaç arkadaşlarıma şiirlerimi attığımda ''sanki kendim yaşamışım gibi'' yorumlar alıyorum.

Son Haykırış kitabında vermek istediğiniz mesaj nedir?
Vermek istediğim mesaj; hiçbir kadın hiçbir zaman yalnız değildir.

Yeni çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Yeni çalışmam şu ki roman şiir bir arada yazmaya başlayacağım.  inşallah becerir sizlerle buluştururum Allah izin verirse Ramazan ayı geçince, malum açken bir şey düşünülüp yazılmıyor.

Covid 19 salgını sizi nasıl etkiledi?
Beni bireysel olarak aslında olumlu etkiledi. Kendime bir şeyler katmama yardımcı oldu bir nevi.
Toplumsal olarak  bu süreci bayağı  zor geçiyoruz. İnşallah Ramazan ayı sonunda refaha ereriz.
 
Bu haber 410 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum