SEVGİ, ÖZLEM VE HUZUR ONUN KALEMİYLE OKURA SUNULUYOR

Cihat DÜNDAR, başarılı yazar Abdulvahap Uncu ile sizin için konuştu. Kum Saati ve Kıyıya Vuran Dalgalar İsimli kitapları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Abdulvahap Uncu çocukluğundan bu yana taşıdığı edebiyat sevgisinden söz etti. Çevre, doğa ve deniz kıyılarının kendisine ilham verdiğini öğrendiğimiz Uncu kitapları ile ilgili merak edilenleri anlattı ve bir itirafta bulundu. “ hayalim edebiyat öğretmeni olmaktı, olmadı.”

SEVGİ, ÖZLEM VE HUZUR ONUN KALEMİYLE OKURA SUNULUYOR
13 Ağustos 2022 - 00:12 - Güncelleme: 13 Ağustos 2022 - 00:16
Öncelikle sizi tanımak isteriz. Abdulvahap Uncu kimdir?
Tarihler 25 Mayıs 1978 yılını gösterirken; Güneydoğu’nun incisi, gecesi seyranlık gündüzü gerdanlık kadim şehir Mardin’de doğdum ve büyüdüm. Lise mezunuyum. Eğitime her zaman önem veren, yeni fikirlere açık biriyim. Keşfetmeyi seven, dostluğa önem veren, yaşamım boyunca hep ilkeli ve seviyeli yaşayan biriyim. Yaşantımda en kabul görmediğim 2 şey var: YALAN VE SAYGISIZLIK... Gençlerle hasbihal etmek en sevdiğim şeyler arasında yer alır. Gençleri anlamak, yüreklerindeki duyguları dışa vurmaları adına yaptığım röportajlarım var. Kum Saati ve Kıyıya Vuran Dalgalar adlı eserlerin yazarıyım. Her iki kitabımda internette satışta.
 
Yazarlık hayatınız nasıl başladı? Size öncülük eden bir isim var mı?
Ortaokul çağından beri edebiyat aşığıyım. Çok kitap okurdum ve hayalim edebiyat öğretmeni olmaktı. Olmadı. Bir başka hayalimde yazar ve şair olmaktı. Bundan yaklaşık 12 yıl önce kağıtlara şiir ve yazılar yazıp dosyalardım. Daha sonra Mardin’de yerel gazetede yazdıklarımı köşe yazısı olarak yayınlatmaya karar verdim. Böylece ilk yazarlık hayatım köşe yazarlığı ile başlamış oldu. Bundan 3 yıl önce İlkin adlı bir antoloji kitabında yer aldım. 2 yıl önce de ilk kitabımı Ritim Sanat Yayınlarından çıkarttım.
 
Yazarken nelerden etkilenirsiniz?
Yazarken ilham aldığım çevre olur, doğa olur, tabiat olur, denizin kıyısı, balıkçının teknesi vesaire...Yazdığım yazılar hem gözlemleyerek, hem de sevgi, huzur, mutluluk üzerine olur...Birazda edebiyat ustalarımızdan Cemal Süreya, Atilla İlhan, Cahit Sıtkı Tarancı gibi ustalarımızın izini taşıyoruz.
 
Kum Saati isimli eserinizden bahseder misiniz?
Kum Saati kitabım ilk heyecanlı eserim. Şiirin en hasını bulacaksınız. Kendinizi kitabın içinde sanki o şiirleri sizler yazmış gibi hissedeceksiniz. Ben şiir yazarken içinde sevgi, özlem, huzur olan eserler yazarım. En önemlisi siz varsınız içinde.
 
Kum Saati  isimli eserinizin ismi nerden geliyor?
Kitaba çok isim bulmaya çalıştım. En son aklıma şiirin özünü kaybettiği, şiirin sesinin yok olmaya başladığı geldi. Kum Saati bir zaman misali yavaş yavaş akar... Bende zamanda yavaş yavaş şiire ses olmak istedim. Böylece Kum Saati gibi güzel bir eser ortaya çıktı.
 
Kıyıya Vuran  Dalgalar isimli kitabınızı okur gözüyle yorumlar mısınız?
Dalgalar kayaya çarpa çarpa yine denizde kalır. İnsanın yaşamı inişli çıkışlı olabilir. Kimi zaman hüzün, kimi zaman sevinç yaşarız. Ama her şeye rağmen düştükçe kalkarız. Zamanı yakalamak yada geri getirmek ne mümkün. O yüzden ne olursa olsun ne yaşarsak yaşayalım, anı yaşayalım. Her şeyi kafaya takmak yerine beynimizi boşaltalım ve kendimize pozitif enerji verelim.
 
Kıyıya Vuran Dalgalar İsimli kitabınızın vermek istediği mesaj nedir?
Kıyıya Vuran Dalgalar kitabımda kendimizi bulacağız. Kişisel Gelişim alanında eksiklerimizi, kararlarımızı, yaşantımızı gözümüzün önüne getireceğiz. Doğru bildiğimiz yanlışların kontrolünü yapmış olacağız. Bir çocuğun gözünde sevgiyi, tebessümü nasıl mutluluğu yakaladığını anlayacağız. Gençlerin duygu ve düşüncelerini, nasıl anlaşılması gerektiğini öğreneceğiz. Bizler kendimizi tanıyacağız.
 
Yeni çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
3 ve 4.kitabımın hazırlığını sürdürüyorum. Yine şiir ve Kişisel Gelişim alanında kitaplarımı çıkartmayı düşünüyorum. Bunun dışında gençler için yaptığım röportajlarım devam etmekte. Amacım gençleri anlamak ve yüreklerine hapsolan duyguları onların dilinden, kendi kalemimden dile getiriyorum. Röportajlarımı, şiirlerimi ve yazılarımı edebiyatblog.com sitesinde yayınlatıyorum. Bir hayalim daha var. İmkan olursa kafe tarzında doğal bir ortamda radyo programı yapıp gençleri programıma konuk etmek.

Bu haber 289 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum