SERAP'I TANIMAK İSTİYORSAN FOLLOW HER

Cihat DÜNDAR, sevilen yazar Serap Çelik ile sizin için konuştu. Who Are You isimli kitabı üzerine değerlendirmelerde bulunan Çelik, samimi yanıtları ile kitabı hakkında merak edilenleri cevapladı. Yazarken duygularının onda bıraktıkları ile kalemini oynatan Serap Çelik eserin vermek istediği mesajı anlatırken yeni çalışmasının da müjdesini verdi ve bir itirafta bulundu: “ Unutma tek anahtar kelime “sevgi” çünkü o her şeyi iyileştirir.

SERAP'I TANIMAK İSTİYORSAN FOLLOW HER
05 Temmuz 2022 - 15:25 - Güncelleme: 05 Temmuz 2022 - 15:33
Öncelikle sizi tanımak isteriz. Serap Çelik kimdir?
Bilmem? Kim olmadığımı biliyorum. Ama kim olduğumu 38 senedir hâlâ arıyorum. Ben yada sen değil büyüyünce “o” olmak istiyorum.
 
Yazarlık hayatınız nasıl başladı? Size öncülük eden bir isim var mı?
İnsan öğrendiklerini aktarmak ister. Yazarak, çizerek, söyleyerek, nasıl içinden geliyorsa öyle… Ah-de vefa bu. Galiba ben kelimeleri seviyorum. Freud’un açtığı kapıdan bakınca da; Isis’in peçesini kaldırıp, Sokrates’in savunmasını okuyabildim örneğin. Kendime yaşam yollarını örnek aldığım bir değil bir kaç tane fenomenim var bu yüzden.
 
Yazarken nelerden etkilenirsiniz?
Duygularımdan. Çünkü o duygular bir düşüncemin sonucu ve o düşünce benim yazma sebebim. Daha düşüncemi yazarken duygumu dönüştürebiliyorum bazen. Ki sonrasında defalarca okuduğumu da düşünürsek kelimelerin büyülü bir etkisi var yaşamda kesinlikle buna inanıyorum.
 
Who Are You isimli eserinizden bahseder misiniz?
Kimsin sen? Sanırım dünya üzerinde tek cevabı olmayan sorudur bu. Çünkü herkes bir arayışta, ne aradıklarının bile farkında olmadan çoğu zaman hem de… İnsan ne demek, nedir nitelikleri, her insan eşitse eğer farklılıkları yaratan ne? İyi, kötü ne demek? Kim belirliyor? Tanrı ne demek? Peki kader? Ruh peki? Çocukluk dönemi neden önemli? Ölüm ne demek? Yaşamak ne? Hepsinin cevabı uzun uzun kitaplarda var. Ben de çocuklarıma anlatır gibi özetlemek istedim okumaya üşenenlere.
 
Who Are You isimli eserinizin ismi nerden geliyor?
Adı “Sen kimsin” olan çok kitap var. Ama who are you adında Türkçe kitap yok .
 
Who Are You isimli kitabınızı okur gözüyle yorumlar mısınız?
Yorumlayamam. Çünkü o kelimelerin anlamları bende farklı, sende farklı, öbüründe farklı. O yüzden 80 sayfa, çok çabuk fikir edinebilinsin diye.
 
Who Are You isimli kitabınızın vermek istediği mesaj nedir?
İnsan ol artık, oku, öğren, kendini kendi, aklınla büyüt ve unutma tek anahtar kelime “sevgi” çünkü o her şeyi iyileştirir.
 
Yeni çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Yakında 60. Sanat kitabı projesi dahilinde çıkacak olan bir kitapta, kendi yaşamakta olduğum bir deneyimi yazdığım kitabın ilk öyküsü yayımlanacak.

Bu haber 360 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum