OKURSAN "BENİ TANIMIYOR AMA ANLATIYOR" DİYECEKSİN

Cihat DÜNDAR, genç yazar İlyas Furkan Çelik ile sizin için konuştu. Hepimizden Biraz Var adlı kitabı üzerine değerlendirmelerde bulunan Çelik, salgının kendisini nasıl etkilediği sorusuna şöyle yanıt verdi: “Ben fırsata çevirdim, eserimin tamamlanması konusunda yoğunluk gösterdim.” Kendisine ilham veren yazarların başında Cemal Süreya ve Nazım Hikmet'in bulunduğunu söyleyen Çelik, kitabının vermek istediği mesajı anlattı. Ama Sen Yoksun adlı yeni çalışması ile okurunun karşısına çıkmaya hazırlandığından söz etti ve bir itirafta bulundu: “Bu dünyada senden, benden, bizden Hepimizden Biraz Var”

OKURSAN "BENİ TANIMIYOR AMA ANLATIYOR" DİYECEKSİN
26 Ekim 2021 - 14:33 - Güncelleme: 26 Ekim 2021 - 14:43
Öncelikle sizi tanımak isteriz. İlyas Furkan Çelik kimdir?
27/11/2000 yılı Trabzon doğumluyum Ticaret Meslek Lisesi muhasebe bölümü mezunuyum. Açıköğretim edebiyat bölümü birinci sınıf öğrencisiyim. Vatani görevimi Kayseri/Tunceli’de tamamladım ve Trabzon’a döndüm. Şimdi de İstanbul Başkent Bilişim İletişim Akademisinde Sunuculuk ve Diksiyon üzerine eğitim almak için İstanbul’a gideceğim.
 
Yazarlık hayatınız nasıl başladı size öncülük eden birisi var ?
Kitap okumaya olan tutkumdan dolayı henüz küçük yaşlardayken yazar olmak istemiştim ve bunun için geçmişten bize şiirleri ve kitaplarıyla günümüzde de bir çok yazara öncü olabilecek iki efsanevi isim yer alıyor. Sevdada soy adından bir harften vazgeçecek kadar Cemal Süreya, bildiğiniz gibi davasız şiir şiirsiz dava olmaz gelişimde ve duruşundan davası uğruna hapis yatan Nazım hikmet Ran olarak beni yazarlık konusunda aşık eden iki isimdi öncüm….
 
Yazarken nelerden etkilenirsiniz?
Hepimizin, hayatında yaşamış olduğu iyi yada kötü güzel yada çirkin bir çok olay var. Geçmişten günümüze kadar ben de hayatımda karşılaştığım olumlu yada olumsuz yaşanmışlıklarımı tüm içtenliğimle edebi olarak aklımdan ve kalbimden geçenleri kaleme dökmeye çalışıyorum.
 
Hepmizden Biraz Var isimli eserinizden bahseder misiniz?
Hepimizden Biraz Var İsimli kitabım isminden de anlaşılacağı gibi hepimizin hayatına dokunuşlar yapması ve kitabı okuyan tüm okur sever dostlarımızın kendinden bir şeyler bulabilmesi adına şiir ve sözler ile tamamlanan bir eserdir.
 
Hepimizden Biraz Var isimli eserinizin ismi nereden geliyor?
Hepimizden Biraz Var isimli eserimin ismi tüm kitapsever dostlarımın okuduğunda kendilerinden bir nebze bir şeyler bulacağını düşündüğümden ve kendileri bulduğu gibi tüm dost ve arkadaş çevresine de eserden söz etmesi için senden benden bizden HEPİMİZDEN BİRAZ VAR olarak koydum.
 
Hepimizden Biraz Var isimli kitabınızı okur gözüyle yorumlar mısınız?
Her bir başlıkta farklı hikâye, her bir cümlede farklı bir anlam bulabileceğimiz bir şiir kitabı ve hepsinin yanı sıra iyi bir gözlem yapılarak yazılmış bir eserdir.
 
Hepimizden Biraz Var isimli kitabınızın vermek istediği mesaj nedir?
Bu dünya bizimse; kendi malınmış gibi sahiplenmek, kendini fazla ait hissetmeden sonuna kadar nefes alıp vermek ve hepsini yaparken unutmaman gereken tek nokta, bu dünyada senden, benden, bizden “Hepimizden Biraz Var” diyebilmektir.
 
Yeni çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Hepimizden Biraz Var dedik şimdi de Ama Sen Yoksun diyerek otobiyografi olan romanımı tamamlayıp yayınlamayı düşünüyorum ve bunu bir seri roman haline getirmeyi hedefliyorum. Bu yolculukta benimle olan dostlarıma sevgilerimi iletiyorum.
 
Covid-19 salgını sizi nasıl etkiledi?
Covid-19 salgını krizini açıkçası ben fırsata çevirdim. Hepimizin evlerde olduğu süre zarfında, “Hepimizden Biraz Var “adlı eserimin tamamlanması konusunda yoğunluk gösterdim ve aynı zamanda herkesin evlerde canı sıkıldığı dönemlerde sosyal medya üzerinden şiir gecesi adlı canlı yayınlarla beni sevenlerle buluştum.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu haber 238 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum