O EŞSİZ DENEYİMLERİ VE HİKÂYELERİ KURGU DOSYASINA EKLEMİŞ BİRİ .

Cihat DÜNDAR, sevilen yazar Uğur İşbil ile sizin için konuştu. Asmodeus' un Kaos’ u ve Cızırtı isimli kitapları üzerine değerlendirmelerde bulunan İşbil, salgının kendisini nasıl etkilediği sorusuna şöyle cevap verdi : Maskenin, hayatımızın sahteliklerini iyice sakladığını düşünüyorum. Gerçek hayat hikayelerinden ilham aldığını öğrendiğimiz yazar, okurlarına Drone Günlükleri isimli eserinin müjdesini verirken bir de itirafta bulundu. Kötülük olgusunu işlemenin etkileyiciliğine inanırım.

O EŞSİZ DENEYİMLERİ VE HİKÂYELERİ KURGU DOSYASINA EKLEMİŞ BİRİ .
21 Şubat 2021 - 19:18
Öncelikle sizi tanımak isteriz. Uğur İşbil kimdir?
Uğur İşbil, 1974 İzmir doğumlu. Özel bir kurumda Masaj ve Cilt Bakım eğitmeni. Emekli. Hayata yön verenin korkular oluğunu düşünen, korkuya meraklı biri. Gerçeğin anlatıldığı gibi değil, hayalde canlandırıldığı gibi olduğuna inanan. Çocukluğu, okul ve iş hayatı bir çok şehir ve ülkede farklı kültürlerde yaşayıp geçen. Eşsiz deneyimleri ve hikayeleri kurgu dosyasına eklemiş biri.

Yazarlık hayatınız nasıl başladı? Size öncülük eden bir isim var mı?
Çok seneler öncesinde -Emekli olunca yazmaya başlayacağım- diye kendime verdiğim bir sözdü. Yıllar sonra doğumdan gelen, tanısı geç konan bir hastalık ile engelli birey oldum. Ardından emeklilik geldi. Bu dönemde hayatımı sorgulamalarımın peşi sıra sözümü hatırladım. Macera başladı. H. P. Lovecraft ve S. King hayranı olarak geçirdiğim okur yıllarım korku türünü seçmeme yardımcı oldu. Dramatik yazarlık eğitimleri ile yorumlarımı geliştirdim. Bülent Yıldız hocama selamlar olsun.

Yazarken nelerden etkilenirsiniz?
Yaşadığım ve gerçek hayat hikayelerinden beslenerek kurgularım konuları. Kötülük olgusunu işlemenin etkileyiciliğine inanırım. Şeytan mı, etkiler? Yapılanların günahını mı, çeker?

Asmodeus' un Kaos’ u isimli eserinizden bahseder misiniz? 
İzgi isimli karakter yaşadığını iddia ettiği olayların ardından yaşadıklarının anlatımı..
Birbirinden uzaklaşan, yabancılaşan, yozlaşan yeni bir neslin doğduğuna eleştiridir. Değerlerin, dostlukların yok olduğunun özellikle erkek zihninde kadının manasının eleştirisidir. Hikayenin başlangıcı cennetten kovulmadan başlar. Adem-Havva-Lilith ile başlayan Şeytanın üreme(yaratım) öğretisinin günahları ile kovulmaları ve soylarının lanetlenmesine kadar dayanan geçmişi vardır. Erkeğin kadına kini, kadının öcünü er-geç alması.

Asmodeus' un Kaos’ u isimli eserinizin ismi nerden geliyor?
Asmodeus, Katolik kilisesinin 7 ölümcül günahından şehvet günahı şeytanının adı. Kaos ise hikâyenin geliştiği barın adıdır. Hikâye gerçek bir olaya dayanır.

Cızırtı kitabınızı okur gözüyle yorumlar mısınız?
Üç kuşak, üç belde, üç zamana şahitlik eden bilinmezin hayatlara sinsice gizlenen ve yayılan bir intikam hikayesidir. Gerçek ile hayal arasında okurun tüm foliküllerini hareketlendiren bir korku romanı. Korku severlere Korku Masalı.

Cızırtı isimli eserinizin vermek istediği mesaj nedir?
Bilinmezin korkusu içinde bugün yaptığımız iyilikler/kötülükler soyumuzu takip eder.

Yeni çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Bitirmek üzere olduğum Drone Günlükleri var. Asmodeus’ un Kaos’ u – Cızırtı ile üçlü eleştiri ve şeytanı sorgulama gibi olacaklar. Zamanım yeterse diğer hikâyelerimi de, kısa zamanda paragraflara yediririm.

Covid 19 salgını sizi nasıl etkiledi?
Süreç Wuhan’ da başladığında epeyce kaygılandım. Eşimin ailesi orada olduğu için gelişmeleri çok yakından takip ettik. İş yerimiz karantinalardan kapandı. Bizlerde evlere kapandık. Kilo alma, can sıkıntısı, EBA TV takipleri, maske, eldiven, evham başlarda hayatımızın yenilikleri oldu. Mesleki durumumdan dolayı titiz biri olduğum için temizlik ve dikkat konusunda zorlanmadım. Fakat maskenin, hayatımızın sahteliklerini iyice sakladığını düşünüyorum.
 
Bu haber 4551 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Haşim özkamalı
    2 ay önce
    Gurur duydum kardeşim. Başarılarının katlanarak devamını diliyorum..