MUTLULUĞUN TÜM YOLLARI ELİF ALTÜRK'ÜN KİTABINDA.

Cihat DÜNDAR, sevilen yazar Elif Altürk ile sizin için konuştu. Mutluluğun İzinde isimli eseri üzerine değerlendirmelerde bulunan Altürk yeni eserinin de müjdesini verdi. Hayatta başarılı olmanın unsurlarını temel alacak olan yeni eseri üzerine yoğunlaşan Altürk, salgının kendisini nasıl etkilediği sorusunda şu sözleri kaydetti : Salgın bize büyük bir zaman bahşederek içimize dönmeye sevk etti. Öte yandan yazarlık kariyerinde kardeşinin destekçisi olduğunu öğrendiğimiz Altürk ’ten bir de itiraf

MUTLULUĞUN TÜM YOLLARI ELİF ALTÜRK'ÜN KİTABINDA.
19 Ekim 2020 - 16:04

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Elif Altürk kimdir?
Ben 1974 yılında Giresun’da doğdum. Lisans ve Yüksek lisansımı Orta Doğu Teknik üniversitesinde, doktoramı ise İstanbul Teknik Üniversitesinde tamamladım. Biri 17 yaşında ismi Zeynep biri ondan daha küçük 12 yaşında şahane iki çocuğum var. Yaklaşık 12 senedir TÜBİTAK’ta çalışıyorum. Yıllarını bilime adamış bir bilim kadınıyım. Araştırmak, öğrenmek dünyada en zevk aldığım iş diyebilirim.
 
Yazarlık  hayatınız nasıl  başladı?
Aslında küçüklükten beri sürekli yazarım, annemin bana aldığı günlükle başladı. Sonrada defterler defterleri kovaladı. Üzüldüğümde, sevindiğimde yeni bir söz öğrendiğimde hep yazarım, hep kaydederim. Ama kitap yazmaya ‘’Mutluluğun İzinde’’ kitabım ile başladım.
 
Size öncülük  eden bir isim  var mı?
Erkek kardeşim Selçuk kendisi çok iyi bir felsefecidir. Küçüklükten beri sürekli birlikte okur, öğrenir , tartışırız ve sonra çok sevgili arkadaşım Emine yıllardır, psikoloji, felsefe, tasavvuf ve bilim hakkında birlikte muhabbetler ederiz. İkisinin de bende bir şeyler yapmamda etkisi ve desteği büyüktür.
 
Yazarken nelerden  etkilenirsiniz? 
Ben daha çok araştırmalardan etkilenirim, konu ile ilgili tüm kitapları, makaleleri ve tezleri okurum. Sonra bunları biriktirir, sentez yapmaya ve bir bütüne ulaşmaya çalışırım. Tüm bilgileri kendi aklımla harmanlar ve makaleler yazmaya başlarım ve bu makaleler de sonrasında kendiliğinden kitaplaşırlar.
 
Okuyucu ile buluşan " Mutluluğun İzinde" isimli eserinizden bahseder  misiniz? 
Tabi ki, bahsetmekten en çok hoşlandığım konu bu aslında. Öncelikle mutluluk nedir, mutlu insanlar nasıl insanlardır konularını açıklıyorum. Daha sonra ise nasıl mutlu olunabilir? Mutlu olmak için neler yapmalıyız? Mutluluğa giden yollar nelerdir? Bunları anlatıyorum. Bunun yanında Mutluluk hakkında tüm bilmediklerimizi anlatan bir kitap. Bu kitapta pek çok ezberi bozuyoruz.
 
"Mutluluğun İzinde" isimli eserinizin ismi nerden geliyor?
Aslında mutluluğa giden 41 yolu anlattığı için önce ben ‘’Mutluluğun 41 yolu’’ koymayı düşünmüştüm ama kardeşim Selçuk biliyorsunuz biraz önce anlattığım gibi çok feyiz aldığım bir insan bu ismi vermek istedi. Benimde içime sindi. Tıpkı Atam izindeyiz gibi bana Mutluluğun izindeyiz sözünü hatırlattı ve çokta hoşuma gitti.
 
Mutluluğun İzinde isimli eserinizin vermek istediği mesaj nedir?
Mutluluk ne para, ne şöhret, ne zenginliktedir, mutluluk iyilikte, dostlukta, sevgide, üretmekte, bilgeliktedir.
 
"Mutluluğun İzinde" isimli eserinizi okur gözüyle yorumlar mısınız?
Okurların çok hoşlanacağı, kolay, okunurken insanı çok da bilgilendirecek ve şaşırtacak bir kitap.
 
Covid 19 salgını sizi nasıl etkiledi?
Covid 19 beni çok derinden etkiledi. Biz insanlar her şeye hâkim ve tüm gücün elimizde olduğunu ve her şeyi paramızla satın alacağımızı düşünürken, aslında hayat karşısında ne kadar aciz olduğumuzu düşünürdü. Hızlı ve koşturan yaşamlarımızda bir an için bile oturup düşünmeye vaktimiz yokken ve bize büyük bir zaman bahşederek içimize dönmeye sevk etti. Hayatı ve yaşamımızı sorgulamamıza yardım etti.
 
Yeni çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Yeni kitabım özellikle motivasyon konusunda olmasını istiyorum. Motivasyonu sürekli kılmak, artırmak hayatta başarılı olmamızda oldukça etkili. Bizi neler motive ediyor neler de motive ediyor bunları araştırıp herkesin anlayabileceği dille kitaplaştırmak istiyorum.
 
 

Bu haber 11515 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum