İLİŞKİ ve EVLİLİKTE YAŞANAN SAVAŞLARI BİTİRMEK İÇİN ALİ'Yİ DİNLEYİN

Uzman Psikolojik Danışmanımız Ali SAVAŞ, evlilik ve ilişkiler hakkındaki sorularımızı yanıtladı. İlişki ve evliliklerinizde yaşadığınız sorunların ana çözüm noktasını bulabileceğiniz önemli bilgiler röportajımızda. Ali Savaş daha detaylı bilgi alabilmeniz için aspsikoloji1907 adıyla sosyal medyada.

İLİŞKİ ve EVLİLİKTE YAŞANAN SAVAŞLARI BİTİRMEK İÇİN ALİ'Yİ DİNLEYİN
31 Ekim 2022 - 22:21 - Güncelleme: 31 Ekim 2022 - 22:26
Mutlu evliliğin sırrı sizce nedir?
Mutlu bir evliliğin sırrı kesinlikle karşılıklı saygıdan geçiyor. Saygı bir ilişkinin temel yapı taşı diyebilirim. Saygıdan sonra sevgi ve hoşgörü geliyor. Birbirinden ayrı 25-30 yıl geçirmiş ( ortalama ) iki insanın aynı evde yaşaması gerçekten bir beceri ve tahammül gerektiriyor bu da saygıyla başlıyor.
 
TUİK verilerinin evlenme ve boşanma konularındaki verilerini nasıl yorumluyorsunuz?
TUİK verilerine göre evlenme hızı da boşanma hızı da artıyor. Yanlış hatırlamıyorsam son verilere göre boşanma oranı % 47 idi. Bu rakamları yorumlarsak çiftlerimizin evlenmek için hızlı karar verdiklerini sonrasında da gelişen durumlara tahammül edemediklerini söyleyebiliriz. Yani anlık mutlulukla karar veriyorlar ve beklentilerini yüksek tutuyorlar sonrasında da sonuç hüsran oluyor.
 
Size gelen çiftlerde şahit olduğunuz durumlara göre en fazla gördüğünüz sorun desek 1 numaraya hangi sorunu yazarsınız?
Bir numaralı sorun iletişimsizlik insanlar birbirlerini dinlemiyorlar, sadece konuşma sırasının kendilerine geçmesi için sıra bekliyorlar. Yani en büyük soruna iletişim yazarım.
 
Sadece Sevmek bir ilişki için yeterli mi?
Sevmek aslında bir yetenek ve ağır bir şey. Sevmek demek sevdiğinizi olduğu gibi kabul etmek, onun sevdiklerini de sevmek demek. Tabii bundan şu sonuç çıkmamalı; ne olursa olsun yanındayım. Yok kardeşim yanında olamazsın, senin de bir tahammül sınırın Var. Bir yerde patlarsın. Örneğin bir çiftimiz var. Erkek naif ve düşünceli, kadın kaba ve sinirli. Birbirlerini sevseler de o iş olmaz. Erkek karşısındaki kadını bu huyla kabul edemez. Ederse kendine haksızlık etmiş olur, o işte çok uzun sürmez. “Olduğu gibi kabul etmek...” cümlemdeki kasıt bu güne kadar ki mevcut durumlar ve tarafların değiştiremeyeceği aile, fiziksel özellikler gibi şeyler.
 
Size göre Görücü usulü evlilikler mi yoksa duygusal bir birliktelik sonucu gerçekleşen evlilikler mi daha başarılı oluyor?
Görücü usulü evliliklerde aileler taraflara referans olduğu için taraflar daha temkinli yaklaşıyor. Bu da süreyi uzatıyor. Ayrıca flörtleşme gibi bir dönem olmadığı için insanların birbirlerindeki kredileri daha uzun süreli oluyor. Boşanmamak başarı ise görücü usulü evlilikler daha başarılı derim. Ama bence başarı mutluluk.

Bu haber 307 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum