HATİCE'Yİ EDEBİYAT DÜNYASINA YÜKSELTEN KİTAP: ANKA KUŞU

Cihat DÜNDAR, genç yazar Hatice Yüksel ile sizin için konuştu. Zümrüdüanka Kuşu: Küllerinden Doğan Kız isimli kitabı üzerine değerlendirmelerde bulunan Hatice Yüksel yazarken kendi duygularıyla hareket ettiğini söyledi ve yazmaya çocukluğundan bu yana ilgi duyduğu ancak son üç yıldır ağırlık verdiğini dile getirdi. Acılarıyla ağlaya ağlaya kül olmuş bir kızın içsel olarak yeniden doğuş sürecinde yazdığı şiirlerden oluşan kitabından hemen sonra yeni çalışmasının hazırlığına başlayan Hatice Yüksel okurlarına yeni kitap müjdesi verdi ve bir itirafta bulundu. “ Anka Kuşu kitabımı okuyanlar “Ne yaşamış bu kadar üzülecek...” diye düşünebilir.

HATİCE'Yİ EDEBİYAT DÜNYASINA YÜKSELTEN KİTAP: ANKA KUŞU
20 Ağustos 2022 - 12:37 - Güncelleme: 20 Ağustos 2022 - 12:45
Öncelikle sizi tanımak isteriz. Hatice Yüksel kimdir? 
Hatice Meryem Yüksel; şuan eczacılık 3. Sınıf öğrencisi. Kendisi hayatı, insanlarla iletişim kurmayı, okumayı, anlamayı, yaşama dair düşünmeyi, güzel yerleri gezmeyi, yorumlamayı seven biri.
 
Yazarlık hayatınız nasıl başladı? Size öncülük eden bir isim var mı?
Yazarlık hayatım, ben yazar olacağım şeklinde başlamadı. Çocukluktan beri hissettiklerimi yazan biriyim. Özellikle son üç yıldır bu konuda yeteneğim olduğunu fark edip üzerine durdum. Acılarımı, sevinçlerimi, umutlarımı konuşarak anlatmaktansa yazmayı tercih ediyorum.
 
Yazarken nelerden etkilenirsiniz?
Yazarken genellikle kendi duygusallığım önemli. Neyden etkileniyorsam onu yazarım. Bu bir gün yaralı bir kedi, bir gün dertli bir insan, bazen hayallerimin bazılarının gerçekleşmesi bazen de çok sevinçli bir olay olabilir.
 
Zümrüdüanka Kuşu: Küllerinden Doğan Kız isimli eserinizden bahseder misiniz?
Anka Kuşu, tamamen olmasa da çoğunlukla gözyaşlarımın eseridir. Üzüldüğüm, acı çektiğim, beni yoran bir takım sözel ifade edemediğim şeyleri güzel bir dille aktarmaya çalıştım. Tabii umutlarımı ve hayallerimi de fazlasıyla göreceksiniz bu eserde.
 
Anka Kuşu adlı eserinizin ismi nerden geliyor?
İsmi mitolojideki Anka Kuşu gibi yanıp kül olan kuşun küllerinden yeniden doğması metaforuyla tamamen aynı. Acılarıyla ağlaya ağlaya kül olmuş bir kızın tamamen içsel olarak yeniden doğuş sürecinde yazdığı şiirlerden oluştuğu için bu ismi verdim.
 
Anka Kuşu isimli kitabınızı okur gözüyle yorumlar mısınız?
Okur gözüyle yorumlayacak olursam hissettiklerini aktarmayan bir sürü insan var benimle benzer duyguları yoğun yaşayan insanlar. Onlar için çok keyifli olacaktır okumak. Ancak bazı insanlar tabii ki ne yaşamış bu kadar üzülecek diye düşünebilir, saygı duyarım.
 
Yeni çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Yazmaya tabii ki devam ediyorum. Daha büyük bir istek ve tutkuyla. Çünkü insan yaşamaya ve olgunlaşmaya devam ettiği müddetçe aktardığı şeyler de güzelleşiyor. Anka Kuşu ilk eserimdi. Şahmeran ikinci eserim olacak inşallah. Hayatımızdaki yılanların zehrini iyiye ve güzele kullanmanın serüvenini yaşarken eczacılıktaki yılan figüründen de esinlenerek bu ismi verdim. Şahmeran bir genç kızın ve eczacılık öğrencisinin yaşadıklarını ve düşüncelerini anlatan bir eser, daha yolu var dualarınızı beklerim. Çok teşekkür ederim okuyarak zaman ayırdığınız için. Güzel günler dilerim efendim.
 
 
 
 
 
 
 

Bu haber 312 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum