ÇOCUK YAZAR LARA İLE FARKLI DUYGULARA

Cihat DÜNDAR, Türkiye’nin çocuk yazarlarından biri olan Lara Taş ile sizin için konuştu. “Hikayelerim” adlı kitabı üzerine değerlendirmelerde bulunan Lara Taş, yazarken yaşadığı olaylarında etkisini hissettiğini söyledi. Hikayelerim adlı kitabının okur ile buluşmasında babasının da büyük katkısı olduğunu dile getiren Lara Taş, hayal gücünü ve hayatın ona sunduklarını harmanladığı kitabı ile sosyal medyada da etki yaratıyor. İlk kitabıyla beklenenden çok daha fazla ilgi gören Lara Taş Hikayelerim adlı eserin devamının olacağı müjdesini verdi ve yeni çeşitli çalışmalar üzerinde durduğunu söyledi.

ÇOCUK YAZAR LARA İLE FARKLI DUYGULARA
22 Eylül 2022 - 19:19 - Güncelleme: 23 Eylül 2022 - 21:37
Öncelikle sizi tanımak isteriz. Lara Taş kimdir?
2009 yılında Ankara’da doğdum. Annem ben henüz 3,5 yaşında iken kanserden vefat etti. Bir sene sonra da anneannem. O günden beri babamla beraber yaşıyorum. Henüz 13 yaşında olduğumdan anlatacak uzun bir hayat öyküm yok. Bu sene 8. Sınıfa geçtim. Eğitimimi artık dışarıdan devam ettireceğim. Yazmaya daha fazla zaman ayırmak istiyorum.
 
Yazarlık hayatınız nasıl başladı? Size öncülük eden bir isim var mı?
İlk yazılarım anlattığım hayali öyküleri kaleme alan babamla hayat buldu. Sonra serbest bir uygulamada bir kitap yazdım. Beni sürekli olarak yazmaya teşvik eden babamdır. Ayrıca sadece bana ders vermeyi kabul eden Umut Hocamı da atlamamam lazım. Yine de Umut Hocayı da bana ders vermeye ikna eden babamdır. Çünkü bu tarz eğitimler grup halinde yapılan eğitimlerdir. Ancak benim yaşımda olanlarla böyle bir grup kurulamadığından kendisi biraz da babamın ısrarı ile bana özel ders veriyor. İkisine de ayrı ayrı teşekkür etmem lazım.
 
Yazarken nelerden  etkilenirsiniz?
Dinlediğim müziklerden, yaşadığım olaylardan, hayal gücümden, ruh halimden, gündemden, gözlemlerimden etkilenirim.

Hikayelerim isimli eserinizden bahseder misiniz?
Aslında bu projede babamın fikriydi. Yazdıklarımın artık okuyucularla buluşması gerektiğini düşünerek biraz da benden habersiz yazdıklarımı toplamış, düzenlemiş. Doğum günü hediyesi olarak önüme getirdiğinde gerçekten çok şaşırdım. Heyecanlandım. Duygularım o kadar karışıktı ki o an ben bile ifade etmekte zorlandım. Farklı zamanlarda yazdığım farklı eserlerden oluşuyor kitap. İlk kitabım, ilk göz ağrım. Mesaj kaygısı gütmekten çok hislerimi dışarı vurabilmek, bunları yazabilecek kelimeler bulmak, okuyucu ile bir şey paylaşmak harika bir duyguymuş. Hikayelerim benim için hep özel olacak. Kitabım sadece www.libercopia.com isimli internet sitesinde satılıyor ve elde edilen gelirin yarısı SMA’lı bebeklerin tedavisine bağışlanıyor.
 
 
Hikayelerim isimli kitabınızı okur gözüyle yorumlar mısınız?
Bu oldukça zor ancak bana göre her hikâye kendi içinde tutarlı, tempolu, ama alacak daha çok yol olduğu da belli oluyor. Kitabın kapağını kapatınca akılda kalanlar kitabı farklı kılıyor.
Hikayelerim isimli kitabınızın vermek istediği mesaj nedir?
Daha önce de söylediğim gibi, genel bir mesaj yok. Sadece içimdekileri farklı yollarla insanlara aktarmaya çalıştım.
 
Yeni çalışmalarınızdan  bahseder misiniz?
Bir süre daha Hikayelerim serisi devam edecek ancak, roman, oyun ve diğer alanlarda da eserler vermek istiyorum. Hikayelerim’in ikincisi için çalışmalar başladı bile. 2023 yaz aylarında Hikayalerim II okuyucu ile buluşacak.

Bu haber 297 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum