BİZİM HAYAT FELSEFEMİZ CENGİZ AZMAN

Cihat DÜNDAR, eğitimci yazar Cengiz Azman ile sizin için röportaj yaparak kitapları hakkında konuştu. Eğitimde alanı olan felsefeyi kitaplarına taşıyarak bilgi birikimini topluma ve okurlarına sunan başarılı bir yazar kimliğini de ele alan Cengiz Azman kitapları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yazmanın kendisi için bir tutku olduğunu güçlü kaleminden de anladığımız Cengiz Azman yazarken nelerden etkilendiğini anlattı. Felsefenin Gizemli Sözcükleri adlı kitabında felsefeyi tüm açıklığıyla okura sunan Cengiz Azman Sınavının Şifresi isimli kitabıyla da öğrencilerin adeta yakın bir dostu olmuş durumda. Bu kitapta yaptığı sınav analizleri gerçekten görülmeye değer. Eğitim hayatını kitaplarıyla da sürdüren Cengiz Azman yeni çalışmalarını anlattığı sohbette hazırlıklarını tamamladığı yeni kitabı “Bu Kitabı Okumalısınız”ın basım öncesi işlemlerinin devam ettiğini. Kısa süre sonra bu kitabın okurlarla buluşacağı müjdesini verdi. Ayrıca bir roman ve bir hikâye kitabı hazırlıklarının devam ettiği müjdesini de vererek okurlarının merakını giderdi ve bir itirafta bulundu. “ Felsefe benim yazar olmamın da kapılarını açan bir kutup yıldızı oldu.”

BİZİM HAYAT FELSEFEMİZ CENGİZ AZMAN
22 Eylül 2022 - 21:33 - Güncelleme: 15 Ekim 2022 - 14:53
Öncelikle sizi tanımak isteriz. Cengiz Azman kimdir?
Cengiz Azman en büyük hayali olan öğretmenlik mesleğini yapan, öğrencilerini ve mesleğini çok seven bir öğretmen olduğunu ifade etmem doğru olacaktır. Cengiz Azman şöyle devam etti; “Rize Çayeli'nde yaşıyorum. Mesleğimin 25. Yılında görev yapıyorum. Bu süre içerisinde müdür yardımcılığı ve okul müdürlüğü görevlerinde de bulundum. Kitap okumayı ve yazmayı çok seven birisiyim. Öğretmenlik, okumak ve yazmak benim en büyük tutkumdur. Felsefe öğretmeni olmanın verdiği farklı bakış açısının pozitif yönlerini hayatımın her aşamasında gördüm. Felsefe benim yazar olmamın da kapılarını açan bir kutup yıldızı oldu.” Şeklinde düşüncelerini ifade etti.
 
Yazarlık hayatınız nasıl başladı? Size öncülük eden bir isim var mı?
Yazarlık benim iki çocukluk tutkumdan ikincisidir. İlkokul 5. Sınıfta el yazımla yazdığım bir diyalog kitabının ardından Çayeli Ortaokulunda edebiyat öğretmenimizin yazma konusunda bize kazandırdığı özgüven benim için hayatımdaki dönüm noktalarındandır. Öğretmenimizin yazdığımız kompozisyonlarla ilgili bize olan destek ifadeleri özgüvenimize önemli katkılar sağladı. Çocukluk hayalim olan yazarlık konusunda 2002 yılında kitap yazma konusunda ciddi başlangıçlar yaptım. Bu süreçte “Felsefenin Anatomisi” ve “Dersimiz Felsefe” kitaplarını yazdım. Maddi sorunlarım nedeniyle bu iki kitabın basımı için 18 yıl bekledikten sonra 2020 yılında basımlarını gerçekleştirdim. Basımını gerçekleştirdiğim her bir kitabım benim bir çocuğum gibidir. Her kitabımın hayatımdaki yeri çok özeldir. Benim için yazmak kelimelerin gizemli dünyasıyla var olmaktır.
 
Yazarken nelerden etkilenirsiniz?
Kitaplarımda ihtisas alanım olan felsefe ile başladım. Felsefe benim ilk ilham kaynağımdır. Felsefenin dünyasını anlatmak, insanlara sunma isteğiyle başladım. Ardından dört kitaplık bir seri kıtabın hazırlığı için Çayeli Dostluk Grubu ile özel ihtisas kitaplarının editörlük ve yazarlıklarını yaptım. Üç yıllık büyük bir ekip çalışmasıyla hazırladığımız “Yarım Asırlık Fotoğraflar” kitabımız ile Altın Kalem ödüne layık görüldük. Yazmak benim için bir tutku yazmakla her kitabımda yeni bir eseri üretmek en büyük arzumdur.
 
Felsefenin Gizemli Sözcükleri isimli eserinizden bahseder misiniz?
Felsefenin Gizemli Sözcükleri kitabım felsefenin birçok insana karmaşık gelen kavramlarını kendi üslubumuzla anlattığımız eserimizdir. Bu eser felsefi kavramları ele aldığımız özel bir eserdir. Felsefenin karmaşık gelebilecek sözcüklerini öğretmenlik tecrubemizle okurların hizmetine sunmayı amaçladım.
 
Filozof adlı eserinizin ismi nerden geliyor?
Filozof felsefe tarihinde yer alan yüzlerce filozofu felsefi düşünceleri, yaşamlarından alıntılarla anlattığımız bir eserimizdir. Bu eserle filozofları ve yaşamlarını bir arada sunmayı hedefledim. Basit bir dille ve temel düzeyde felsefenin mimarları olan yüzlerce filozofu bu eserde okuyucuların hizmetine sunmayı hedefledim. Filozof gerçekten filozoflarla dolü alanında iyi bir araştırma kitabıdır.
 
Yarım Asırlık Fotoğraflar isimli kitabınızı okur gözüyle yorumlar mısınız?
Bu eserde fotoğrafların diliyle yaşadığımız şehir Çayeli'nin 1920-2020 tarihleri arasında çekilmiş 1500 fotoğrafını 650 sayfada okurlarımıza sunduk. Bu eseri üç yılda oluşturduğumuz binlerce fotoğraftan oluşan arşivden seçtiğimiz fotoğraflarla büyük bir ekiple hazırladık.
 
Bu eseri hazırlamamızda bize destek veren, Çayeli Dostluk Grubuna, Çayeli Lisesi Mezunlar Derneğine, Çayeli Tarihi (Sy. Yahya Bilgin) ne, Sayın Coşkun Akbulut’a, Çayeli Sedef Fotoğrafçılık’a, Sy. Fatih Sultan Kar’a ayrıca eserin kitap severlere ulaşmasında büyük destekler veren Sayın. Ömer Atiş’a ve yüzlerce destekçimize özellikle teşekkür ediyorum.
Yarım Asırlık Fotoğraflar kitabımız gönlümüzde özel bir yere sahip mısır ekmeğimiz, hamsikolimiz, muhlamamız, suyumuz, yağmurumuz, çayımız, ağaran şelalemiz, gizlibahçemiz, kapalı ahşap köprümüz, değirmenlerimizin muhteşem şehri Çayeli’mizin; insanını, tarihini, kültürünü, eğitimini bir şehir için hazırlanmış (Çayeli) en özel fotoğrafları bir araya getirdiğimiz ve geleceğe armağan ettiğimiz özel bir eserdir.
 
Sınavın Şifresi isimli kitabınızın vermek istediği mesaj nedir?
Hayatımızın bir parçası haline gelen sınavları ve özellikle üniversite sınavının soru psikolojisini ele aldığımız bir soru analiz çalışmasıdır. Bu eser sınavlarla ilgili ardışık analizleri sunan bir ihtisas çalışmamızdır.
 
Felsefenin Anatomisi kitabınızla okurlarınıza neyi anlatmak istediniz?
Felsefenin Anatomisi kitabımız felsefeyi ortaya konulan düşünceler ve filozoflarıyla canlı bir organizma gibi ele aldığım bir eserimdir. Felsefenin Anatomisi kitabımızı okuyan bir kitapsever kitabın bitiminde felsefe ile ilgili adeta canlı bir organizmayı tanır gibi felsefeyi organlarından kılcal damarlarına kadar tanıma şansına sahip olacaktır. Geniş bir yaş aralığına hitap edecek bir felsefe eseridir.
 
Dostluğun Mısraları kitabınızın içeriğinden söz edebilir misiniz?
Dostluğun Mısraları özel bir şiir kitabıdır. Bu kitabın hazırlanması belki de alanında ilk ve tek olma özelliğindedir. Çayeli Dostluk Grubu olarak WhatsApp platformundaki üyelerimizle 2 ay gibi kısa bir zamanda 36 amatör şairin yazdığı 422 çok özel şiirlerden oluşmaktadır. Bu eserde benim de 30’dan fazla şiirim yer almaktadır. Her bir şiir gerek konusu ve içeriğiyle gerekse anlatım şekliyle özel bir anlatım biçimine ve üsluba sahiptir. Hatıraların, özlemlerin, dostlukların, arkadaşlıkların ve daha nicesinin dile geldiği şiirlerimizi Dostluğun Mısraları kitabımızla okuyucuların beğenisine sunduk.
 
Yeni çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Farklı alanlarda yazdığımız kitaplarla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kitap okurken birkaç kitabı bir arada okumayı seviyorum. Kitap yazarken de bir kaç kitabı bir arada yazmayı seviyorum. Birinde yorulunca diğerine devam etmek bana çalışırken keyifli bir dinlenme fırsatı sunuyor. Bu anlamda yazımını tamamladığım iki ya da üç kitaplık bir seri kitabı olan BU KİTABI OKUMALISINIZ kitabımın basım öncesi editör incelemeleri devam ediyor. Yeni yılla beraber bu kitabımızı okurlarımızla buluşturmayı hedefliyorum.
 
BU KİTABI OKUMALISINIZ kitabım öğretmenlere, anne babalara ve öğrencilere sunduğumuz yeni bakış açılarıyla alanında çok özel bir eser olacağına inanıyorum. Ayrıca biri roman diğeri hikâye türünde iki kitap çalışmamızın hazırlıklarına da devam etmekteyim.

​​​​​​Bu imkanı verdiğiniz için sizlere özellikle şükranlarımı sunuyorum.

Bu haber 1620 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Süleyman Karahan
    4 ay önce
    “Güzel işler emek ister” kendi öz deyişi ile meslek, hayat ve yazarlık felsefesiyle hareket eden Cengiz hoca; yazarlık ve öğretmenlikteki başarılarının ötesinde, eski öğretmenleri, büyükleri, büyük-küçük öğrencilerinin gönüllerinde de bir sevgi tahtı kurmayı başarmıştır