BATUHAN'IN MÜKEMMEL MİSAFİR'İ VAR

Cihat DÜNDAR, genç yazar Batuhan Karanlı ile sizin için konuştu. Mükemmel Misafir isimli kitabı üzerine değerlendirmelerde bulunan Karanlı, salgının kendisini nasıl etkilediği sorusuna şöyle yanıt verdi: Kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyalım bir an önce de bu hastalıktan kurtulalım. Agatha Christie hayranı olduğunu ve yazarlık dışında oyunculuk dalında da adından söz ettirmeye devam ettiğini öğrendiğimiz genç yazar Batuhan Karanlı, okurlarına yeni kitap müjdesini verdi ve bir itirafta bulundu: Dört kere değiştirdim kitabın ismini.

BATUHAN'IN MÜKEMMEL MİSAFİR'İ VAR
10 Mayıs 2021 - 23:39
Cihat DÜNDAR : Öncelikle sizi tanımak isteriz. Batuhan  Karanlı  kimdir?
Batuhan Karanlı: Merhaba, ben Batuhan Karanlı, 2000 İstanbul Kadıköy doğumluyum. Çocukluğum Göztepe, Erenköy çevresinde geçti. İlkokul, ortaokul ve liseyi İstanbul’da bitirdikten sonra Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi bölümünü kazandım. Aslında oyunculuk benim mesleğim, fakat bir yandan da yazma zevkini kendimden mahrum etmedim.

Cihat DÜNDAR:  Yazarlık hayatınız nasıl başladı? Size öncülük eden bir isim var mı?
Batuhan Karanlı:  Bir önceki cevabımda oyunculuk yapmış olduğumu söylemiştim, bunun yanı sıra yazma zevki bende her zaman bir tutku olmuştur. En sonunda ben bunu niye gerçekleştirmiyorum diye kendi kendime sordum ve sonuç bu. Bir şeyleri yazıya dökmeyi seviyorum, sevdim. Ben hep şuna inanırım; anlatacağı bir hikâyesi olanlar yazar... Bu yüzden yazana da, buna merak duyana da her daim saygım sonsuzdur. Tavsiyem meraklarınızı ve zevkinizi kendinizden mahrum etmeyin, muhakkak bunu gerçekleştirin. Bana yazarlık konusunda öncülük etmekten önce çok beğendiğim ve polisiye türünde büyük saygı duyduğum Agatha Christie vardır. Agatha Christie polisiye türüne olan aşkımın sebebidir. Kendisini buradan sevgi ve saygıyla anmak istiyorum.

Cihat DÜNDAR:  Yazarken nelerden etkilenirsiniz?
Batuhan Karanlı:  Aslında direkt olarak etkilendiğim herhangi bir durum yok. Fakat hepimiz gibi günlük hayatta yaşamış olduğumuz durumlar bize bazı konular hakkında bilgi veriyor, fikir veriyor. Benim daha çok yazmış olduğum konular ve durumlar kendi hayal ürünümdür. Fakat ne yalan söyleyeyim gözlem yapmayı seviyorum sanırım. Bu huyumda bana yardımcı oluyor diye düşünüyorum.

Cihat DÜNDAR:  Mükemmel Misafir isimli eserinizden bahseder misiniz?
Batuhan Karanlı:  Tabi ki kısaca bahsedeyim. Bir malikanede gerçekleşen vahşet verici bir olayda aileden vefat eden adamın oğlunun bu işe el koyması ve bir dedektif arayışı içinde başlıyor. En son Sümer Özde adındaki ünlü ve işinde çok başarılı bir dedektife denk geliyor. Dedektif eve gelmeyi ve misafir olarak konaklamayı istiyor, aile de kabul etmek durumda kalıyor. İşler bundan sonra ilginçleşiyor. Katil kim? Sorusu herkesin aklında tabi ki. Dedektifimiz hiç kimsenin aklına gelmeyecek olan kişiyi ve kişileri buluyor. Fakat bu arada ailenin içinde geçmişte kalan sır da gün yüzüne çıkmış oluyor.

Cihat DÜNDAR:  Mükemmel Misafir isimli eserinizin ismi nerden geliyor?
Batuhan Karanlı:  İsim konusu çok karmaşıktı aslında. Kendi evladınıza bir isim verirken ne kadar zorlanırsanız benim için kitabıma da isim vermek bir hayli zor oldu. Çünkü bu artık sizden çıkıyor ve halkın oluyor, isim bundan sonra kalıcı hale geliyor. Bütün bu emeğin tacı isimdir bana kalırsa. Dört kere değiştirdim kitabın ismini. Fakat en son koyduğum isim içime çok sindi, bir kere hikâyeyi çok güzel özetlediğini düşünüyorum. Eve gelen bir dedektif ve işinde çok başarılı bir adam. Bunu da en kısa ve güzel bu isim açıklar diye düşündüm.

Cihat DÜNDAR:  Mükemmel Misafir  isimli kitabınızı okur gözüyle yorumlar mısınız?
Batuhan Karanlı:  Okur gözüyle yorumladığımda, eğer polisiye türünü seviyorsam benim kendi fikrimce muhakkak okumak istediğim bir kitap olurdu. Katili veya katilleri bulmak birazcık zor, daha doğrusu tahmin etmesi zor. Bu da kitabı ve hikâyeyi heyecanlı kılıyor.

Cihat DÜNDAR : Mükemmel Misafir isimli kitabınızın vermek istediği mesaj nedir?
Batuhan Karanlı:  Geçmiş er ya da geç gün yüzüne çıkıyor, yakanızı bırakmıyor. Her ne olursa olsun geçmişi geçmişte bırakmalı, geleceğe daha iyi adımlarla yürümek için. Buna kendimizi mecbur bırakmalıyız. Bunun yanı sıra iyi bir insan olmayı da hiç bir zaman bırakmamalıyız.

Cihat DÜNDAR : Yeni çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Batuhan Karanlı: Şu anda yazmakta olduğum yeni bir polisiye kitabım var, onun konusundan bahsedemiyorum ne yazık ki. Çünkü heyecanının kaçmasını istemiyorum. İki adet de çocuklar için yazdığım kitabım var onlar sırasını bekliyor. Çocuklar içinde daha bir çok kitap yazmayı istiyorum bakalım bunu gerçekleştireceğim sanırım. Öte yandan da oyunculuk adına bir tiyatro projem var inşallah diliyorum ki önümüzdeki günlerde belli olmuş olur.

Cihat DÜNDAR : Covid 19 salgını sizi nasıl etkiledi?
Batuhan Karanlı:  Covid-19 kabusu her sektörü ve herkesi etkilemiş olduğu gibi tabi ki beni de etkiledi. Ama ben her duruma, her olaya olumlu bakmaktan yanayım bunda zor olsa da kendimi bu düşünceden uzaklaştırmıyorum. Yazmak için güzel bir zaman yarattı bu durum bana. Tabi ki hepimiz zor ve kötü bir süreçten geçiyoruz ama kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyalım bir an önce de bu hastalıktan kurtulalım. Herkese, hepimize sağlık diliyorum. Teşekkür ediyorum kendinize iyi bakın, hep okuyun her gün okuyun...
 
Bu haber 480 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Kamil Kaya
    1 ay önce
    Tebrikler,Genç Yaşta Başarılı Bir Eser Ortaya Çıkarmak ve Devamının Geleceği Müjdesi Kitabı Okuyan birisi olarak Heyecanlandırdı