AŞK, BABAM ve İRAN HALISI

Dini inancının derinliklerini aramaya başlayan gencin Van'dan İran'a doğru giden hikayesi ve hayatının değişimini soluksuz okuyacaksınız. İçeriği ile birlikte isimleriyle de dikkat çeken kitapların yazarı olan Niyazi Koluş yoğunluğundan dolayı ertelediği TV programı teklifini kabul ederek Kanal 34 ekranları Gündem Özel programında Cihat DÜNDAR’ın konuğu oldu.

AŞK, BABAM ve İRAN HALISI
23 Ağustos 2022 - 17:32 - Güncelleme: 23 Ağustos 2022 - 17:40
Niyazi Koluş ismiyle, içeriğiyle dikkat çeken Aşk, Babam ve İran Halısı isimli kitabının detaylarını anlattı.
Gündem Özel programında soruları cevaplayan Niyazi Koluş bir kez daha üslubu, tavrı ve düşünce sistemiyle sosyal konuların yazarlarından olduğunu gösterdi.
Hayattan, insandan ve onların sorunlarından doğan yazarlık kariyeri samimi ve güçlü kalemiyle onu bugüne getirdi. Gazete, dergi ve TV programlarına kitapları ile konu olmaya devam eden Niyazi Koluş mesleki başarısını ve edebiyat dünyasına sunduğu katkıları sürdürürken kendini de ihmal etmeyip meditasyon ile ruhunu dinlendiriyor.
 
NİYAZİ KOLUŞ GÖZÜNDEN AŞK, BABAM ve İRAN HALISI
Mehmet Aşkitan isimli bir karakter var kitapta. Aşkitan benim doğduğum köy. Karakterin soyadını Aşkitan yaparak köyüme yer vermek istedim. İran sınırında bir köyde doğduğum için ailem sürekli İran’a gidip gelirdi. Oradan halılar getirirlerdi. O halılar Van’ın çarşısında satılırdı. Aşk benim için çok önemli bir kavram. Babam benim için çok değerli.

Çocukluğumda evimizde İran halıları vardı. Oradaki figürler ve tasarımlar beni çok etkilerdi. Tüm bunlar bu kitabı yazmama neden oldu. Allah’ı arayan bir gencin hikayesini konu alıyor. Normal dini kavramları kabul etmeyen bu çocuk farklı figürlerle dini arayışını sürdürüyor. Köydeki Muhammet isimli derviş ile yola çıkıyor ve yolculukta Van’dan İran’a bir geçiş oluyor. Daha sonra beş yıldır aradığı babasını buluyor. Babasını bulduktan sonra hayatı tamamen değişmeye başlıyor. Kitap bununla ilgili. Okunduğunda ilgi görebilecek bir kitap. İran’da çok ilgi gören bir kitap. Hatta yeni bir kitap yazmamı istediler. Şu an onu yazıyorum. İran’da yeni bir kitabımız daha yayınlanacak.
 
Öncelikle sizi tanımak isteriz. Niyazi Koluş kimdir?
Niyazi Koluş, 1987 yılında Van’da doğdu. Küçük yaşlarda babasının mesleği sebebiyle ailesi İlköğretim ve ortaokul eğitimini İstanbul’da okudu. Beyaz Kitap Evi’nde çalıştığı dönemlerde hayatının gidişatını belirledi. 2005 yılında Bakırköy Halk Eğitim Merkezi’nde tiyatro ve oyunculuk üzerine eğitimler almaya başladı. Bir çok ünlü ismin yetiştiği Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde oyunculuk eğitimlerini almaya devam etti.
 
Oyunculuk alanında her ne kadar eğitim almış olsa da o daha çok senaryo yazmak, kitap yazmak istedi. İlk olarak 2004 yılında Helin adlı deneme kitabını yazdı. Bir sonraki yıllarda sırayla kitapları yayınlandı. 

Bu haber 108 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum